Freelancer, człowiek potocznie nazywany "wolnym strzelcem" to osoba pracująca bez etatu, zajmująca się realizacją projektów na zlecenie. Freelancerzy działają najczęściej w handlu i usługach. To specjaliści w profesjach takich jak fotografia, grafika, malarstwo, dziennikarstwo, copywriting, tłumaczenie, informatyka i doradztwo. Praca jako freelancer wymaga przebojowości, samodyscypliny, terminowości i konsekwencji. Freelancer jest często także własnym księgowym, specjalistą ds. public relation, specjalistą ds. marketingu i handlowcem, który ustala szczegóły zlecenia i wyszukuje oferty pracy. Zawód ten wymaga wielotorowści i całkowitego zaangażowania. Niewątpliwie jest to praca bardzo wymagająca - żeby osiągnąć satysfakcjonujące efekty trzeba włożyć w nią właściwie całego siebie.

Albert Einstein powiadał, że "każda praca jest dobra, o ile jest dobrze wykonywana". Dziś, w czasach, w których młody ludzie coraz częściej odchodzą od klasycznego etatu, a konkurencja na rynku pracy jest niezwykle duża, motto to nabiera nowego wymiaru. Coraz więcej osób wybiera stanowisko freelancera. Na pytanie jak rzetelnie i zgodnie z prawem wykonywać ten stosunkowo nowy zawód odpowiedział dziś doradca podatkowy Michał Cielibała.

Dzisiejsze (05.06.17) spotkanie organizowane we współpracy z Akademickim Centrum Kariery Politechniki Świętokrzyskiej przyciągnęło rzeszę studentów zainteresowanych tematyką freelancingu. Młodzi ludzie z uwagą słuchali wykładu wygłoszonego przez Prezesa Biura Rachunkowego BIUREX - szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zagadnienia ustalania stawek za wykonywanie usług i umów, jakie powinien respektować freelancer. Poniżej kilka zdjęć z wystąpienia.